oryantasyon

Dikkat çeken, başarılı bir çalışan olan Sinan, bu şirketteki işine bir kaç yıl önce başladı. Departmanı da son 12 aydır, sürekli büyüyor. Bu büyüyen ekip için bir yöneticiye ihtiyacınız var ve içeriden güçlü bir takım oyuncusunu terfi ettirmek istiyorsunuz. Sinan, terfi için uygun bir aday, değil mi?

Belki öyle, belki de değil.

Suzan, şirketinizde işe yeni başladı. Önceki işinde, bölümünde en yüksek performans gösteren kişiydi. O da iyi bir takım oyuncusu. Önceki işyeri daha küçük bir yapıya sahipti ve kendisine rapor eden sadece iki kişi vardı. Şirketinizde işe başlamaktan dolayı heyecanlı ve daha büyük bir ekibi yöneteceği için de mutlu. Bunun kariyerini bir üst basamağa taşıyacağına inanıyor. O iyi bir lider olabilir mi?

Cevap yine aynı: Belki olabilir, belki de olamaz.

Yöneticiler genellikle, terfi etmeden önce yüksek performans gösterseler de; kendilerinden bekleneni yerine getirmekte zorluk çekiyor. Bunun nedeni çoğunun diğerlerini yönetmek için eğitilmiş olmamaları. Takım çalışmasıyla ilgili becerikli olmalarından dolayı, bir ekibi de etkin bir şekilde yönetebilecek izlenimi bırakıyorlar. Ancak bu yeterli olmuyor. Etkili yönetim becerileri, teknik veya diğer profesyonel becerilerden çok farklı. Şirketlerin bu beceri eksikliğini gidermek için, çok az şey yapmaları da büyük talihsizlik.

Belki siz şanslı olabilirsiniz. Sinan ve Suzan gibi, yöneticililiği işbaşında deneyimlemek veya kendi insiyatifleriyle, boş zamanlarda çeşitli eğitimlere katılıp, sürekli okuyarak nasıl iyi bir yönetici olunabileceğini öğrenmek zorunda kalmayabilirsiniz. Ancak şirketler bu kadar önemli bir konuyu şansa bırakabilir mi?

CareerBuilder araştırmasına göre yöneticilerin %26’sı terfi ettiklerinde, liderliğe ve diğerlerini yönetmeye hazır olmadıklarını belirtiyor. %58’i hiç yönetim eğitimi almamış. Araştırmalar, çalışanların şirketleri kötü yöneticilerden dolayı bıraktıklarını da kanıtlıyor. Bu istatistikleri birer alarm olarak ele alabiliriz.

YÖNETİM BECERİLERİNDE ZAYIF NOKTA

Yeni yöneticilerinizi, başarılı olmaları için ihtiyaç duyacakları beceriler konusunda eğitmeye, daha proaktif yaklaşmalı. Bunu gerçekleştirmek için de en uygun zaman; oryantasyon süreci. Oryantasyon, genellikle bir yönetici işe yeni başladığında verilir. Ancak aynı zamanda, terfi dönemine de aynı hassaslıkla yaklaşmak ve mevcut çalışanın, yeni rolüne oryantasyonunu planlamak da avantajlıdır.

Yönetim eğitimlerini, oryantasyon programına dahil etmek için bazı yollar:

Şirketinizde verimli yönetimin ne anlamında geldiğini onlara öğretin. Pratik yönetim becerileri eğitimini, oryantasyon içeriğinize dahil edin.Böylece kendilerinden bekleneni, insan yönetiminin ana hatlarını ve efektif bir yönetici olmak konusunda bilgilenebilirler.

Yeni yöneticilerle bir araya gelmelerine yardımcı olun. Birbirlerinin deneyim ve fikirlerinden faydalanacakları bir forum düzenleyebilirsiniz.

Mentor atayın. Kimlerin iyi birer yönetici olduğunu, eminim biliyorsunuz. Deneyimli yöneticilerinizin gücünü, herkesin ortak faydası için mentorlukla yenilerine aktarmalarını sağlayın.

Teknolojiden faydalanın. Yöneticilerinizin, yeni beceriler öğrenecekleri araçlara ihtiyaçları olacak. Bilgiler online ortamlarda, ellerinin altında olsun. İş başında deneyim kazanırken de, rehberliğe ihtiyaç duyacaklar.Bu, liderlik eğitiminde öğrendiklerini hatırlamaları ve pekiştirmelerine de yardımcı olacak.

Başlamak için, yapabileceğiniz dört şey oldu. Bunları hayata geçirin, böylece Sinan ve Suzan ekiplerini daha başarıyla yönetebilsinler. Yeni pozisyonlarında daha mutlu ve işlerine bağlı olsunlar. Eminim size teşekkür edeceklerdir. Gelecekteki ekipleri de…

Talmundo