YENİ ÜNVAN, YENİ BEN

Ana Sayfa / YENİ ÜNVAN, YENİ BEN


Terfi her zaman mutluluk ve başarı getirmiyor.

Çoğumuz, işimizde yükselmenin ve terfi etmenin hayalini kurarız. Başarılarımızın ödüllendirilmesini,  daha yüksek bir maaşı ve ünvanı isteriz. Ancak işler, her zaman, hayalini kurduğumuz gibi gitmeyebilir. Hatta araştırmalar, terfinin uzun vadede çalışan psikolojisine zarar verdiğine dikkat çeker.

Alman İş Geleceği Enstitüsü (IZA) tarafından yapılan bir araştırmaya  göre, terfi
eden çalışan, aslında daha mutlu olmuyor. En geç üç yıl içinde, terfinin olumsuz etkileri, olumlu yönlerini bastırıyor. Bu yüzden terfi dönemleri özel bir ilgi istiyor. Yükselmenizi sağlayan özellikleriniz, yeni pozisyonunuzda başarısızlığa neden olabilir. Çalışma arkadaşlarınızla iletişiminiz, yeni sorumluluklarla başa çıkabilme; her biri üzerinde dikkatle durulması gereken konular arasında yer alır.

Gelişimsel mentorluk esaslarına göre yürüttüğümüz bu programda kendi kendinizi manipüle edebilecek davranışlarınızın üzerinde duruyoruz. Lider profilinizi belirleyerek, sizi en iyi yansıtacak duruşa ulaşmanıza destek veriyoruz. İhtiyacınızın kapsamına göre üç veya altı ay süren programı, New York Üniversitesi’nde liderlik üzerine sertifika programını tamamlamış Arzu Pınar Demirel, kişiye özel oluşturuyor. Birebir görüşmelerle, sizi geleceğe hazırlıyor.

lider_model_mentor

Bilgi

Arzu Pınar Demirel

Avusturya Kız Lisesi’nden mezun olan
Arzu Pınar Demirel, lisans ve yüksek
lisansını Marmara Üniversitesi’nde
halkla ilişkiler alanında yaptı.New York
Üniversitesi’nde (NYU), liderlik sertifika
programını bitirdi. NYU’dan işletme koçluğu, EMCC’den transaksiyonel analiz ve Landmark’tan aldığı eğitimlerle, koçluk ve mentorluk becerilerini geliştirdi.

İş hayatına 1996’da, Bersay’da başlayan Demirel, Philips’te, insan kaynakları bölümünde çalıştı. Anadolu Efes ve Biota’nın iletişim bölümlerini yönetti. Headline’nı, 2013’te kurarak, danışmanlık ve eğitim vermeye başladı. Demirel, Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi (EMCC) üyesidir.

Arzu Pınar Demirel’in Harvard Business Review yazılarına göz gezdirmek isterseniz: https://hbrturkiye.com/yazar/arzu-pinar-demirel