happy worker

İşine bağlı ve tutkuyla çalışanların yüzdesini tahmin etmeniz gerekse, ne derdiniz; yüzde 30 veya yüzde 50?

Cevap; Gallup’a göre sadece yüzde 13. Bu çalışanlar, diğerlerine göre daha üretken, işlerinde daha uzun süre kalıyor, hastalık veya özel konularla ilgili daha az izin kullanıyorlar. Eski bir atasözünü duymuşsunuzdur: ‘‘En iyi savunma saldırıdır.’’ İşine bağlılığı ve ilgisi azalmış çalışanlarla bağ kurmaya çalışmak yerine; yeni işe aldıklarınıza ilk günden ulaşmaya çalışabilirsiniz. İşte bunun için 10 güçlü taktik:

1- Körlüğü Ortadan Kaldırın

İlk iş gününüzü hatırlıyor musunuz? Kafanızda muhtemelen yüzlerce soru uçuşuyordu:

  • Burada tam olarak neden sorumlu olacağım?
  • İş günlerim nasıl geçecek?
  • Yöneticim ve ekip arkadaşlarım benden ne bekliyor?

Yeni işe başlayanlar da benzer şeyleri düşünüyorlar. İlk günlerinde, onları bu sorularla baş başa bırakmak yerine; görevleri ve onlardan beklediklerinizle ilgili açık ve net bilgi verin.

2- Hedef Koyun

Beklentilerden bahsetmişken; performans değerlendirme konusunu açmak ve ilk altı ay için konulabilecek hedeflerle ilgili konuşmak için de hiç erken değil. Performans değerlendirme formunuzu paylaşarak; bir hedef, bir gelişme alanını belirleyebilirsiniz.

3- Ortak Amacınızla İlham Verin

Şirketinizin kendine özgün, harika bir misyonu vardır. Belki hasta insanlara, ihtiyaç duydukları tedaviyi ulaştırıyorsunuz. Belki de akıllı telefonlar veya teknolojiyle yaşamlarını kolaylaştırıyorsunuz. Bunu çalışanlarınıza açıklayın ve işlerinin, şirketin misyonuna katkısını belirtin. Şirkete para kazandırmak dışında bir amaç olduğunda, çalışanların işe bağlılığı yükseliyor.

4- Başarı İçin Araçlar Sunun

Yeni çalışanlar için, işlerinde ihtiyaç duyacakları araçları ilk günden temin edin. Bu bir bilgisayar, kartvizit veya şirket aracı olabilir. Yeni işe başlayan birinin heyecanını, hiçkimse personel kartını düşünemediği için, ilk haftalar boyunca kullanmak zorunda kaldığı ‘‘misafir kartı’’ kadar öldüren hiçbir şey olamaz.

5- Evrak İşini Azaltın

Yen işe başlayanları, ilk iş olarak çeşitli evrakları imzalamaya göndermeyin. Bu işleri mümkün olduğunca, işe başlamadan halletmelerini sağlayın. Yine de ilk günün öncesinde tamamlanmayan formlar olabilir. İnsan Kaynakları veya sizinle olan görüşmelerinde, soruları varsa cevaplayabilirsiniz. Formları daha sonra, evde doldurabilirler.

6. Kaliteli Zaman Geçirin

Aberdeen Grup’a göre, 50-250 kişiden oluşan küçük ve orta ölçekli şirketlerde, çalışan bağlılığındaki en büyük etkenlerden birisi yöneticiyle olan birebir ilişki. Yeni çalışanlarla ilk iş gününden itibaren ilişki kurarak; birlikte kaliteli zaman geçirmeye öncelik verin.

7. Ekip Arkadaşlarıyla Buzları Kırın

Linkedin’in İşyerindeki İlişkiler araştırmasına göre;

  • Profesyonellerine yaklaşık yarısı, iş arkadaşlarının mutlulukları üzerinde etkisi olduğunu düşünüyor.
  • 18-24 yaş arasındakilerin yüzde 50’si, iş arkadaşlığının kendilerini daha motive ettiğine inanıyor.

Ekip içinde olumlu ilişkileri kurmaya yönelik organizasyonlar, örneğin birlikte öğle yemeği vb. düzenleyebilirsiniz. En yeni çalışanınız belki de ilk iş gününde, bir arkadaş kazanabilir.

8. Kırmızı Halı Turu

(Veya ofisinizde yerler ne renkse…) Yeni çalışanınızı, işyerinde birlikte bir tur atarak, diğerleriyle tanıştırın. Tur boyunca tanıştıklarının çoğunun ismini hatırlamayacaktır; ancak kendisini daha çok ‘‘evde gibi’’ hissederler.

9. İlk Günden Küçük Sorumluluklar Verin

İlk gününde bazı küçük sorumluluklar verin. Örneğin ekibiniz hazırladığı teknik bir rehberi tamamlamak üzere. Yeni çalışandan imla kontrolü yapmasını veya tasarıma destek verecek görseller aramasını isteyebilirsiniz.

10. Geribildirim

İlk günler zorlu geçebilir. Mesai bitmeden, son dakikalarınızı yeni çalışana ayırabilirsiniz. Son saatlerde aklına gelen bazı soruları cevaplamak, haftanın devamını planlamak için güzel bir fırsat olabilir. İşten çıkar çıkmaz kendisini, tekrar geri gelmek için daha heyecanlı hissedecektir.

Oryantasyon yeni çalışanların üretkenliğini ilk günden artırmanın sırrıdır. Oryantasyon programını doğru tasarlamak için ipuçlarını istiyorsanız; size rehberimizi göndermemiz için, bize yazmanız yeterli.

E-Posta: merhaba@headlinebpr.com

Hazırlayan: Talmundo