YENİ ÜNVAN, YENİ BEN

Ana Sayfa / YENİ ÜNVAN, YENİ BEN


Terfi her zaman mutluluk ve başarı getirmiyor.

Çoğumuz, işimizde yükselmenin ve terfi etmenin hayalini kurarız. Başarılarımızın ödüllendirilmesini,  daha yüksek bir maaşı ve ünvanı isteriz. Ancak işler, her zaman, hayalini kurduğumuz gibi gitmeyebilir. Hatta araştırmalar, terfinin uzun vadede çalışan psikolojisine zarar verdiğine dikkat çeker.

Alman İş Geleceği Enstitüsü (IZA) tarafından yapılan bir araştırmaya  göre, terfi
eden çalışan, aslında daha mutlu olmuyor. En geç üç yıl içinde, terfinin olumsuz etkileri, olumlu yönlerini bastırıyor. Bu yüzden terfi dönemleri özel bir ilgi istiyor. Yükselmenizi sağlayan özellikleriniz, yeni pozisyonunuzda başarısızlığa neden olabilir. Çalışma arkadaşlarınızla iletişiminiz, yeni sorumluluklarla başa çıkabilme; her biri üzerinde dikkatle durulması gereken konular arasında yer alır.

Gelişimsel mentorluk esaslarına göre yürüttüğümüz bu programda kendi kendinizi manipüle edebilecek davranışlarınızın üzerinde duruyoruz. Lider profilinizi belirleyerek, sizi en iyi yansıtacak duruşa ulaşmanıza destek veriyoruz. İhtiyacınızın kapsamına göre üç veya altı ay süren programı, New York Üniversitesi’nde liderlik üzerine sertifika programını tamamlamış  ve EMCC üyesi olan Arzu Pınar Demirel, kişiye özel oluşturuyor. Birebir görüşmelerle, sizi geleceğe hazırlıyor.

Detaylı bilgi için: akademi@headlinebpr.com

 

 TEKLİF AL

 

Enthusiastic businesswoman with arms raised in office

 

Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi üyesiyiz.