YARATACILIKTA SINIR TANIMAYAN ÇALIŞMA ALANLARI

Ozge_Korkmaz
Çalışma ortamımızın mutluluğumuz ve performansımız üzerinde büyük etkisi bulunuyor. Dönüşen ofisleri ve bu alandaki trendleri, gayrimenkul ve yatırım yönetiminin lider firması JLL’nin İnsan Kaynakları Müdürü Özge Korkmaz yazdı:

İşletme yönetimi okuyanlar bilir; psikoloji ve felsefe alanlarında yetişmiş bir üniversite profesörü olan Elton Mayo ve arkadaşlarının Chicago yakınlarında Western Elektrik Hawthorne Fabrikası’nda 1927-1933 yılları arasında süren meşhur “Hawthorne Araştırmaları”, ışık koşullarının işçi üretimi üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla başlamıştı. Daha sonra işçi davranışlarının fizyolojik, psikolojik, ekonomik ve diğer yönleriyle incelenmesi yoluna gidilmiş ve elde edilen sonuçların sosyal örgütler ve yönetim üzerindeki etkileri izlenmişti. Aradan henüz 100 yıl bile geçmeden insanlık büyük bir yol kat etti ve bugün çalışma ortamları inanılmaz derecede değişti.

Artık ofis tasarımları çalışanların duygularına hitap edecek şekilde yapılıyor. Hatta bu işin uzmanı olan pek çok firma var. Yeni çalışma alanının seçilmesi öncesi çalışanlara fikirleri soruluyor, ofisten ne bekledikleri öğreniliyor ve ofis buna göre tasarlanıyor. Yeni ofislerde kaydıraklardan, inovasyon alanlarına, esnek çalışma masalarından oyun alanlarına kadar pek çok yenilik göze çarpıyor. Bugünün ofislerinde, fitness, yoga ya da pilates salonları, spa, karaoke bar, müzik stüdyosu, kaydırak, tırmanma duvarı, yeşil alan ve hatta golf simülatörü bile görmek mümkün.

Home Office çalışmak geçtiğimiz yıllarda yükseliş trendindeydi; ancak şimdilerde neredeyse tüm büyük şirketler bunu yapıyor yeni olan ise Office Home trendi yani artık amaç çalışanlara evde gibi hissettirmek oluyor. Ofiste uyuma odasında uyuyan, oyun oynayarak sosyalleşen, istediği yerde istediği masada oturabilen çalışan kendini evde gibi hissediyor. Bu durumu X kuşağı zaman zaman yadırgasa da Z’ler bu durumu çok eğlenceli buluyor. Yapılan araştırmalar da bu uygulamaların çalışanların verimliliğini %30 arttırdığını gösteriyor.

ofis_calisma_mutluluk

Işık koşulları ise hala önemli tabandan tavana cam kullanımının günden güne yaygınlaşıyor. Odalar pencere kenarından alınarak, yine pencereyi görecek şekilde iç alana taşınıyor. Açık ofis ortamı ise pencere çizgisinde konumlandırılıyor. Bu çalışma düzeni sayesinde, bireysel odası bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, daha çok çalışan pencereden gelen gün ışığından faydalanma imkanı buluyor. Böylece çalışan memnuniyeti artıyor. 2014’te ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, gün ışığı çalışanların enerjisinin ve verimliliğinin daha yüksek, sağlığının daha iyi olmasını sağlıyor.

Çalışanların arasındaki hiyerarşide çalışma alanları vasıtası ile başka bir modele dönüşüyor. En üst seviyedeki çalışanların bile ayrı odasının olmadığı, sabit oturma düzenine sahip olmayan, tamamı açık planlanmış ofislerde çalışanlar birbirlerine daha yakın oluyor ve daha çok öğreniyor. Bu hem çalışan motivasyonuna hem de iyi yeteneklerin çekilmesine de bir ortam yaratıyor.

34778696_1673744576012950_3136357304778096640_o

Harward Business Review’un geçen sayılarından birinde Boston merkezli bir Pazarlama şirketi olan HubSpot’un İnsanlardan Sorumlu Başkanı, açık ofis ile hiyerarşinin önüne geçtiklerini ve 3 ayda bir yer değiştirerek çalıştıklarını söylüyor. Çekilişle çalışanların oturacakları yerlerin belirlendiği bir yapı ile güç dengesizliklerini ortadan kaldırdıklarını anlatıyor. Bunun aynı zamanda insanların öğrenmeleri için de büyük bir fırsat olduğunu vurguluyor. Şayet ben Pazarlama alanında, blog yazarıysam, ve aniden satış temsilcisinin yanına oturup yaptığı aramaları dinlesem, sunduğumuz şeyleri açıklama konusunda çok daha fazla şey öğrenirim, diyor. Yer değiştirmek ve masa toplamak çalışanlarınızı sıkmıyor mu sorusuna ise “Her şeyi hallettiğimizi düşündüğümüz gün, bir şirket olarak kaybettiğimiz gündür.Fiziksel olarak yer değiştirmek görsel olarak bunun iyi bir hatırlatıcısı” diye cevap veriyor.

Özge Korkmaz

JLL İnsan Kaynakları Müdürü