Sesini Duyur

Ana Sayfa / Sesini Duyur


Kadınlara Özel Müzik Atölyesi

Tarih boyunca biz kadınlar, kimliğimiz ve rollerimiz konusunda toplum ve kültür tarafından belirlenmiş ön kabuller ve yargılarla mücadele etmek zorunda bırakıldık. Zamanla, bedenimiz, kalbimizin ritmi, sesimiz ve nefesimizle bir kadın olarak, muhteşem bir enstrüman olduğumuzu unuttuk ve kendimizi dinlemekten, yani ‘‘öz’’ümüzden uzaklaştık.

Müzik kendimizi dinlememize ve tanıyıp, anlamamıza olanak tanıyan, üstelik mutluluk veren doğal bir meditasyon aracıdır. Bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal problemlerin üzerinde dünyadaki en eski ve etkili ilaçlardan biridir. Şimdi müziğin iyileştirici gücünden yararlanarak, kendi özümüze keyifli bir yolculuk yapmanın tam zamanı…

Bu yolculukta kendimizi keşfederken; müzik aracılığıyla “bağ kurma, güven, empati, iyimserlik, inanç, neşe, cesaret, hayal gücü, yaratıcılık, tutku, doğaçlama, samimiyet, esneklik, sezgisellik, güç, uyum, denge, bütünlük” kavramlarını deneyimleyeceğiz.

İçimizdeki gücü keşfetmek, öz güven ve yaşam kalitemizi arttırmak, sesimizi güvenle çıkarmak için bırakalım kendimizi müziğin akışına ve o ‘‘kendi özümüze yolculukta’’ bize yol göstersin…

Program:

Müziğin Başladığı Yeri “Bedenimizi” Tanımak
Nefes, kalp atışlarımız, çıkardığımız sesler ile ilgili farkındalık kazanmak.
Müzik-hareket ilişkisini kavramak, bedeni müziğe uygun hareket ettirmek.

Duymak ve Dinlemek
Sesleri ayırdetmek, ritm ve tempo farklılıklarını ayırdetmek, sesleri taklit etmek.

Duyguları İfade Etmek
Sesi kullanarak duyguları-kavramları ifade etmek, müzik aracılığı ile duyguları dönüştürmek.

Müzik Üretmek
Kendini sözlerle, melodi ve şarkılarla ifade etmek ve birlikte melodi yaratmak.

Teklif al

Eğitmenimiz, caz sanatçısı Asena Akan’nın yüksek lisansı psikoloji üzerine. Albümünden bir parça…

Eğitmen: Asena Akan

Asena Akan, İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu. Golden Heart ve İstanbul’un İzleri isimli caz albümleri yayınlandı. Müzik tutkusunun yanı sıra insan davranışlarına olan ilgisiyle, İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Prof.Dr.Haluk Yavuzer’in asistanlığını yaptığı yıllarda müzik terapi, psikodrama, aile ve grup terapileri, etkili öğrenme, etkili iletişim/etkili öğretmen eğitimi ve sanat terapisi alanlarında uzmanlık eğitimleri aldı.10 yılı aşkın süredir, müziğin iyileştirici/dönüştürücü gücüyle eğitimler ve İstanbul Modern, Bilgi Üniversitesi gibi çeşitli kurumlarda yaratıcı seminer ve müzik atölyeleri düzenliyor.