SATIŞ BECERİLERİ VE İLETİŞİMİ

Ana Sayfa / SATIŞ BECERİLERİ VE İLETİŞİMİ


İleri Satış Becerileri ve İletişimi

Philipp Morris, L’oreal gibi çeşitli firmalarda uzun yıllar, satış ve ticari ilişkileri yönetmiş olan Murat Aktarma’dan, iki gün süren eğitim boyunca, satışın inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Neler öğreneceksiniz?

Satışın Döngüsü

Kime ? Ne Satıyoruz ?

Temel Kavramlar (Ürün / Hizmet Bazlı )

* Ürün / Hizmet

* Vaad

* Özellik

* Fonksiyon

Temel Kavramlar (Kullanıcı / Tüketici Bazlı)

* Müşteri / Tüketici

* Beklenti / İhtiyaç

* Fayda

* Değer

* Maliyet

Satış İletişimi

* Dinlemenin Önemi

* Beklentinin Doğru Anlaşılması

* Güven Faktörü

Satış Türleri

* Taktik Satış

* Değer Satışı

* İkna İle Satış

* Etkin Sunum İle Satış

* Duyulara Hitap Eden Satış

* Müzakere İle Satış

* Fiyat İle Satış

* Sergileme / Denettirme İle Satış

Yöntem:Programın bir günü müşteri satış vakalarının , teatral olarak oynanması ve her vakadan sonra eğitmen moderatörlüğünde katılımcılarla tartışılması sistemine dayalıdır .

Süre: 2 gün

Eğitmen: Murat Aktarma

murat-1

Murat Aktarma, 1986 yılında, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. Profesyonel iş yaşamına 1989 yılında Philip Morris’de başladı ve 12 yıl boyunca Saha Ekibi Satış Eğitim Müdürü, Satış Geliştirme ve Eğitim Müdürü, Ulusal Zincir Mağazalar Satış Müdürü görevlerinde bulundu. 1992-1994 döneminde Philip Morris‘in Türkiye Satış-Dağıtım ekibinin kurulmasında sorumluluklar üstlendi. Philip Morris – CEMA ( Central Europe Middle East & Africa ) bölgesindeki ülkelerin satış yöneticilerinin eğitimlerini gerçekleştirdi. Ardından AC Nielsen Pazar Araştırma Hizmetleri’nde, Ticari İlişkiler Direktörü olarak çalıştı.2002 yılında Suudi Arabistan’a giden Murat Aktarma, ülkenin en büyük FMCG kuruluşu olan Sadafco’da (Saudi – Danish Dairy Food Stuff Co.) Ulusal Zincir Mağazalar Müdürü olarak, 2005 yılına kadar çalışmalarına devam etti. 2005’ten sonra, L’oreal’de, Satış Direktörü olarak çalıştı .2009-20012 arasında, B’iota Laboratuarları’nda FMCG Kanalı Satış Direktörlüğü’nü yürüttü. 2012-2016 arasında Masters Training Int.’de, Kıdemli Danışman ve Eğitmen olarak çalıştı. Otomotiv, perakende, enerji, bankacılık, üretim, elektronik ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren çok sayıda yerli ve küresel markanın çeşitli kademelerine yönelik eğitim programlarını gerçekleştirdi.