PERFORMANS YÖNETİMİNDE GERİ BİLDİRİM

Ana Sayfa / PERFORMANS YÖNETİMİNDE GERİ BİLDİRİM


Evet, geri bildirim önemli. Ancak nasıl, nerede ve ne zaman olmalı? Cevaplar eğitimimizde.

Zor ve insanları rahatsız edecek konuları dile getirmek kolay değil. Özellikle de konu bir kişinin performansıyla ilgiliyse. Bazı yöneticiler, çalışanlarını kırmamak için görüşlerini ya hiç paylaşmazlar; ya da konuya üstü kapalı değinerek, karşısındakinin anlayıp, anlamadığını ölçmezler. Kimileri de herkesin ortasında, hataları da, sevapları da insanın yüzüne vurur. Gelişsin, öğrensin istese de, sınırı aşıp, aşmadığını bilemez.

Geri bildirim vermek sürekli gelişimin anahtarıdır. Ancak doğru bir şekilde, doğru zamanda ve yerde olmak kaydıyla. Eğitimimizde performans yönetiminde geri bildirimi bir süreç olarak ele alarak, bu süreci etkili bir şekilde yönetebilmeniz için gerekli yol ve yöntemleri uygulamalı örneklerle aktarıyoruz.

Programın Ana Hatları:

  • Performans Değerlendirmede Geri Bildirim Döngüsü
  • Geri Bildirimin Esasları
  • Olumsuz Geri Bildirim Nasıl Verilir?
  • Geri Bildirimde STAR Modeli
  • İletişimde Jenarasyonel Farklar
  • Şirketlerde Geri Bildirim Kültürü

Program hakkında detaylı bilgi için:  akademi@headlinebpr.com

TEKLİF AL

Harvard Business Review’de yayınlanan ”Y kuşağı ne istiyor?” isimli araştırmaya göre, geri bildirimin önemi artıyor. Aslında bu her jenerasyon için önemli, ancak özellikle Y’ler kendilerine teke tek geri bildirim verilmesine büyük önem veriyor. Şirketlerde geri bildirim kültürü oluşturmak çalışanların katılımını sağlamak ve hep birlikte başarıya ulaşmak açısından artık olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.