KAPSAYICI YETENEK KAZANIMI

Parlak bir gelecek farklılıkların birliğiyle yakın.

”Akılları pazara çıkarmışlar, herkes yine kendi aklını almış” diye bir sözümüz vardır. İnsanın kendini benzerleri arasında daha rahat hissetmesi çok doğaldır. Aynı okuldan mezun olmak, ortak değerlere, kültürel geçmişe sahip olmak, benzer konularla ilgilenmek vb.insanları bir grup altında bir araya getirir. Özellikle farklı gruplarla deneyimi olmayanlar, bilinçaltlarının da yönlendirmesiyle diğerlerini tehditkar bularak, kendilerini dar bir alana kapatmaya eğilimlidirler. Bu zamanla kutuplaşmaya yol açabilir. ”Biz ve onlar” sendromu başlar.

İş dünyasında bunun iz düşümüyse kaybetmeye eşdeğerdir. Çünkü farklılıkları bir çatı altında birleştirememek, zamanla toplumu ve müşteri profilini de tam olarak anlayamamaya yol açabilir. Yenilikçiliğin, inovasyonun ve ilerlemenin önünü keser. Diğerlerinin karbon kopyası olmak istemeyen yetenekleri kaçırır. Herkesin birbirinin benzeri olduğu ekipler çeşitlililiği sağlayanlar kadar yüksek performans gösteremez.

Yetenek kazanım sürecinizi kapsayıcı olarak yapılandırmanıza destek oluyoruz.

  • Mevcut durumu analiz ediyor,
  • İş ilanlarından görev tanımlarına kapsayıcı bir dille revize ediyor,
  • Bazı grupları yetenek kazanım sürecinizin dışında bırakıp bırakmadığınızı araştırıyor,
  • Sektörünüze kadın yetenekleri çekmek için strateji ve program geliştiriyor,
  • İş görüşmesini yapan İnsan Kaynakları profesyonelleri ve bölüm yöneticilerine önyargılarının farkında olmaları ve kapsayıcı mülakat teknikleriyle ilgili eğitim veriyoruz.
  • Son olarak oryantasyon süreciniz de kapsayıcılık taramamızdan nasibini alıyor.

Biliyoruz ki ”benzer bir benzerini seçiyor”. Ancak bu güvenli ve aşina yol sizi hedefinize götürecek mi? Biz birlikte parlak bir gelecek yazacağınız yetenekleri çekmenizi hedefliyoruz.