Oryantasyon ve kültürün birleşimiyle oluşturulan, cultureboarding kelimesi, insan kaynakları terminolojisinde yerini aldı. Türkçeye, konuya birebir uyan yeni bir tanım bulana kadar, kültürel oryantasyon olarak çevirebiliriz.

Kültürel oryantasyonu, gözümüzde, yeni çıkan çikolata parçalı ve vanilyalı veya incirli karamelli yoğurt gibi canlandırmayı seviyoruz. İki çok etkili etken bir arada. Şirketinize hemen uyarlamaya başlayabilirsiniz. Neden mi?

HRBartender* kültürel oryantasyon sürecini, kurum kültürüne odaklanarak  tanımlıyor ve orayntasyonla ilgili de infografikteki bilgileri paylaşıyor.

Silkroad-Cultureboarding-1

 

Pek çok şirket çalışan katılımını sağlayan, güçlü bir ortam oluşturmanın öneminin farkında. Yine bu şirketler, yeni işe başlayanlara, mentorluk veya takım çalışması gibi oryantasyon stratejileriyle yardımcı oluyor. Kültürel oryantasyon, bunların bir adım ötesi. Çalışan katılımını, verimliliğini ve bağlılığını artırmak amacıyla, kültürel elementleri oryantasyonun bir parçası haline getiriyor. Örneğin;

  • Şirketin misyon ve değerleri gibi bilgileri ilk günden aktarıyor.
  • Çalışanlara sağlanan faydaları, iş gününden önce sunan paketler hazırlıyor.
  • Üst yönetimin tüm yeni çalışanlarla tanışmasını sağlıyor.
  • İşe başlamadan önce, prosedürel işlerin paylaşılacağı online bir portal hazırlıyor.
  • Kültürel oryantasyon, sadece çalışanlarla sınırlı değil, stratejik partnerleri de kapsıyor.

iletişim

NEDEN KÜLTÜREL ORYANTASYON AKIMINA KATILMALISINIZ?

Güçlü bir kurum kültürü oluşturmakta, oryantasyon döneminin önemini görmezden gelemezsiniz. Şu veriler üzerinde düşünebilirsiniz:

Yeni çalışanların %33’ü, ilk altı ayda gidiyor. %16-17’si işe başladıktan sonra ilk hafta ve üç ay arasında.* İşe devam eden tüm çalışanlarsa gönülden bağlanmıyor; bir kısmı toksik veya uzak davranışlarla verimliliği ve kültürü olumsuz yönde etkiliyor.

Hızlı devir / bağ kuramama, çalışanlar değersiz hissettiğinde, başarı için konumlandırılmadığında veya daha iyi bir teklifi geri çevirmediklerinde, genellikle ortaya çıkıyor. Bazen üçünün karışımı bir arada oluyor.

Kültürel oryantasyon, çalışan devir oranına karşı gizli silahınız olabilir. Kurum kültürünü oryantasyon sürecinde önceliklendirerek, çalışanlara değer verdiğinizi gösterebilir, organizasyonunuza bağlı hissettirebilirsiniz.

En önemlisi kültürel oryantasyon, gidenlerin yerini doldurmak için, sürekli işe alım, eğitim, motivasyonel çalışmalar gibi yeni çalışanlar için yapılması gereken masrafları azaltır. Bağlılık ve verimlilik, birlikte elele ilerler.

 Gallup’un *   34 ülkede, 49 sektörde, yaklaşık 200 kurumla yaptığı araştırması, işe bağlı çalışanların diğerlerine oranla %21 daha verimli olduğunu gösteriyor. Bu yüksek performanslılar, diğerlerine göre %22 daha çok kar ettiriyor.

ÇALIŞAN BAĞLILIĞI İÇİN KÜLTÜREL ORYANTASYON 

Kültürel oryantasyon fomo ya da selfie gibi popüler bir tanım değil; daha mutlu çalışanlar ve karlı bir şirkete giden yol. Bu bakış açısıyla üst yönetiminizi, yeni çalışanların adaptasyon ve eğitim sürecine dahil edin. Kurum misyonunuzu oryantasyonun merkezine koyun ve çalışanlara ne kadar değer verdiğinizi göstermeye zaman ayırın. Böylece yüksek performanslı çalışanlar, şirketinizi daha ileriye taşır.

Talmundo

oryantasyon

Oryantasyonun etkileriyle ilgili daha fazla bilgi isterseniz;  yandaki rehberi paylaşabiliriz. Bize isim ve iş yerinizi belirterek, yazmanız yeterli.

E-posta: merhaba@headlinebpr.com

 

 

 

Kaynaklar:

1- https://www.hrbartender.com/2016/recruiting/culture-fit-successful-onboarding/

2- Talmundo oryantasyon rehberi

3- http://news.gallup.com/businessjournal/163130/employee-engagement-drives-growth.aspx