Terminatör, Ben Robot, 2001 Bir Uzay Destanı… Eğer popüler kültürün bir hayranı iseniz, şüphesiz, yapay zekanın yarım düzine örneğini biliyorsunuzdur. Hollywood yapay zekadan bu kadar korkmakta haklı mı?

Pek sayılmaz. Dünyanın en başarılı şirketlerinden bazıları, işe alım maliyetlerini düşürmek ve çalışanların katılımını artırmak için, yapay zekayı, İnsan Kaynakları faaliyetlerine entegre etti ve inanılmaz sonuçlarını gördüler.

Bu yazıda, İnsan Kaynakları’nda yapay zekadan yararlanan kuruluşlardan bir kaçını keşfedeceğiz ve ne tür sonuçlar elde ettiklerini öğreneceğiz.

YAPAY ZEKA BİZİ ALT ÜST EDER Mİ?

Sarah Connor ve Skynet’i unutun. Yapay zeka başlangıçta aklımıza Terminatör’ü getirse de, gerçekte ondan çok daha basit (ve daha masum). İnsan Kaynakları’nda yapay zeka, işe alımdan oryantasyona;  çalışan eğitimlerinden değerlendirmeye kadar, her şeyi geliştirmek için akıllı teknolojiden yararlanma üzerine odaklanır.

Forbes,  yapay zekayı şöyle tanımlıyor:  ”Operasyonel yükü önemli ölçüde azaltarak, rutin görevleri otomatikleştiyor ve karar vericiler için de daha iyi bilgi sağlıyor.” Basitçe söylemek gerekirse, yapay zeka bir asistanınız gibi hareket ederek, daha iyi çözümler sunmak için sıradan görevleri daha verimli hale getiriyor.

MAHALLEDEKİ YENİ ÇOCUK DA DEĞİL!

CareerBuilder tarafından yayınlanan 2017 anket sonuçlarına göre, 10 İnsan Kaynakları yöneticisinin 1’i  iş yerinde yapay zeka kullanımında artış görüyor. Çalışma ayrıca, yapay zekanın önümüzdeki 5 yıl içinde önemli bir işyeri teknolojisi olacağını da öngörüyor.

Gördüğünüz gibi, yapay zeka İnsan Kaynakları için tam olarak yabancı değil. Aslında, dünyanın en başarılı şirketlerinden bazıları, daha az harcama ile iş gücünü güçlendirmek için teknolojiyi kullanma konusunda büyük adımlar attılar bile.

banner

1- ÇALIŞAN PERFORMANSINI ARTIRMAK

Citi, Walmart, GE ve Ticketmaster gibi şirketler büyük bir iş gücü kullanırlar. Bu da çalışan performansını değerlendirmek ve iyileştirmeye yönelik öneriler sunmak için etkili yollar bulmaları gerektiği anlamına gelir. Geleneksel koçluğun yerini robotlara bırakmak gibi. Chief Learning Officer‘deki yazısında Sarah Fister Gale’in “yöneticinin ekibinden gerçek zamanlı geribildirime dayanan ipuçları sağladığını” belirttiği Butterfly.AI teknolojisi kullanılmaya başlandı. Bu robot koçlar, ayrıca ek desteğe ihtiyaç duyan yöneticileri ve İnsan Kaynakları’nı uyarmak için de programlanabiliyor.

İstifanızı hazırlamaya başlamayın hemen. Yapay zeka,  İnsan Kaynakları’nın işini elinden almak için burada değil! Butterfly.AI gibi bir teknoloji, (insan) yöneticilere değerlendirmeler ve raporlama ile yardımcı olmayı amaçlıyor. 

2- ADAY KATILIMINI YÜKSELTMEK

İşe alım, en gerekli ve zaman alıcı İnsan Kaynakları görevlerinden birisidir ve bu yapay zeka entegrasyonu için en büyük fırsatlardan biri demektir. Whole Foods Market, UPS, Ford ve Liberty Mutual da aynı görüşteydi ve şu anda potansiyel ekip üyelerini, işe alım süreci boyunca daha iyi yönlendirmek için TextRecruit’i kullanıyorlar.

Yazılım, canlı sohbet, aynı anda birden çok alıcıya gönderilen özel metin mesajları ve daha fazlası gibi çeşitli özelliklere sahip. TextRecruit kullanan şirketlerin birçoğu, bu işlerden ve temas noktalarından bazılarını otomatikleştirerek, işe alım masraflarında azalma ve departmanlarının etkinliğini artırdıklarını bildirdi.

En önemlisi, SSM Health, şirketin yeni işlerini yapmak için yapay zekayı kullanarak yılda 500.000 dolar tasarruf etti. Buna ek olarak, şirket işe alım süreçlerinde bir yapay zeka bileşenini uygulayarak, adaylarla  iletişim anlaşmazlıklarında ve işe alım gecikmelerinde ciddi bir düşüş yaşadı.

3- DOĞRU ADAYI BELİRLEMEK

Potansiyel ekip üyelerini seçtikten sonra, işe alım sürecindeki bir sonraki adım, iş için doğru çalışanı tanımlamaktır. Çoğu İnsan Kaynakları Yöneticisi’nin farkında olduğu gibi bu adım kritiktir. Ancak bu süreç çok emek gerektirdiği için, bir çok kuruluş bir noktada boğulmuş olur ve yanlış adayı, yanlış bir şekilde işe alır.

ABD’li işverenlerle düzenlenen bir ankette, yaklaşık% 75’i uygun olmayan bir çalışanı işe aldığını kabul etti. Yanlış  işe alımın, kişi başına maliyeti ise ortalama 14.900 $ oldu. Linkedin bunun gerçekleşmediğinden emin olmak için yapay zeka kullanıyor.

Linkedin’deki bir blog yazısında John Jersin; “Sahip olduğumuz çok miktarda veri üzerinde algoritmalar araştırılıyor. Daha sonra bu algoritmalar kimlerin en uygun olacağını kestirebiliyor.” diye yazıyor. Algoritmanın etkinliğini açıklayan Jersin, Linkedin kullanan müşteriler için işe alımlarda artış dahil olmak üzere somut sonuçlara yol açtığını belirtiyor.

4- LİDERLERİ DESTEKLEMEK

Her şey işe alımla ilgili değil; teknoloji, işe alındıktan sonra süper yıldızları tanımlamak için şirket liderlerine benzersiz bir öngörü sunabilir. Dünyanın en büyük yatırım yönetimi şirketlerinden biri olan Bridgewater Associates, iç terfileri belirlemek için yapay zeka kullanıyor.

Dot Collector uygulaması, çalışanların toplantı sırasında iş arkadaşlarını belirli özellikler üzerine puanlamalarına izin verir. TED Konuşmasında, Bridgewater kurucu ortağı Ray Dalio, Dot Collector’un “konuşmayı görüşümüzün üzerinden tartışmasını, objektif kriterlerimizi belirlemekten, hangi fikirlerin en iyi olduğunu bulmaya kaydırdığını” belirtti.

Bridgewater, genel olarak grup ayarlarında bulunan önyargıları etkisiz hale getirmek ve belirli çalışanlar için en uygun olanları önermek için Dot Collector’dan gelen bilgileri kullanabiliyor.

5- YETENEKLERİ ÇEKMEK

Yapay zeka, yaratıcı cephede de yardımcı olabilir. Bir yazım aracı olan Textio, şirketlerin “potansiyel okuyucuların aklını okuyabilmelerine” yardımcı oluyor. Yapay zeka yazılımı, içeriği okuyan kişiden daha iyi bir yanıt almak için, çalışanların dil kullanımlarına ve yazılarına rehberlik ediyor. Textio, düzeltme ve redaksiyonların sayısını azaltarak,  kitlelerin daha kolay anlayabilecekleri, akıcı bir dille yazılan nihai bir ürün (örneğin görev tanımı gibi) sağlıyor.

Textio, Johnson & Johnson gibi Fortune 500 şirketlerinin daha iyi yeteneklere ulaşmasına iş yardımcı oldu. Wall Street Journal, Atlassian’ın iş ilanlarındaki dili elden geçirmek için Textio’yu kullanarak, metinleri düzenlediklerinde, kadınların yeni mezunlar sınıfının% 57’sini oluşturduğuna dikkat çekiyor.  İki yıl önce, metinleri revize etmeden önce bu oranın % 10 olduğunu belirtiyor. 

YAPAY ZEKA + İNSAN KAYNAKLARI = KAZANÇ

Yukarıda belirtilenler gibi düzgün teknik araçlarla ana akım haline gelen dijital entegrasyonda, İnsan Kaynakları, yapay zekayla ilgili hassas bir çizgide duruyor. Bu araçlar hiçbir zaman İnsan Kaynakları için çok önemli olan yüz yüze insan etkileşiminin yerini alamaz. Ancak  İnsan Kaynakları profesyonellerinin yaşamlarını ve işlerini çok daha kolaylaştırabilirler.

Bu araçları şirketinize dahil etmeyi öğrenmek, harcamaları sınırlandırarak, çalışan devir oranını azaltarak ve çalışanların katılımını artırarak, İnsan Kaynakları’nın etkinliğini artırabilir.

Öyleyse hadi beklemeyin.  Teknolojinin bugünkü deneyiminizi nasıl değiştirebileceğini keşfedin. Mobil oryantasyon aplikasyonumuzun demosunu görmek, bize yazın.

Talmundo *


* Mobil oryantasyonda dünya liderlerinden Talmundo’nun Türkiye temsilcisiyiz. Dünyada insan kaynakları teknolojisindeki gelişmeleri Talmundo ile yakından takip ediyor, bloğumuzda sizlerle paylaşıyoruz. Sık sık bekleriz.