İÇ İLETİŞİM

Değişime ikna etmek zordur. Biz ikna etmiyoruz.

”Ölçümleyemeyeceksen hiç başlama” sözünü günümüzde ”iletişimini kuramayacaksan hiç yapma” şeklinde değiştirebiliriz. İletişim çağında ve fazlasıyla mesaj bombardımanı altındayız. Çalışanlarınız da öyle. Dikkatlerini çekmek her zamankinden daha zor. Ancak bunu başarıp, desteklerini kazanamazsanız, ne kadar ileriye gidebilirsiniz ki?

Örneğin özenle hayata geçirdiğiniz çeşitlilik ve kapsayıcılık çalışmalarınızdan bihaber olabilirler. Kurum içi bilgi akışının bazı yerlerde tıkandığı, tüm çalışanlara ulaşmadığı dikkatinizi çekebilir. Önyargıları güçlendiren bazı söylentiler yayılıyor olabilir. Ya da çalışanlar arasındaki kolektif ruh yerini silolaşmaya bırakabilir.

 

HİZMETLERİMİZ

Tüm bunlar ya üzerinde hiç durulmayan, ya da operasyonel olarak gerçekleştirilen iç iletişim çalışmalarında, stratejik bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunun göstergeleridir. Hedefe ulaşmak çalışanlarınızla mümkün. Bunun için de ilgilerini çekmek, farkındalık uyandırmak, katılımlarını sağlamak gerekiyor.

Biz çalışmalarımıza birer değişim programı olarak yaklaşıyor ve iletişimine, çalışanların konuyu içselleştirmelerine önem veriyoruz. Çalışanlarınızı değişime ikna etmiyoruz. Değişimi birlikte başlatıyoruz.

İÇ İLETİŞİM

Çalışanlarla iletişim stratejisi tasarlıyor, ortak bir dil geliştiriyoruz.

DEĞİŞİM ELÇİLERİ

Örneğin kadın liderliği gibi konularda aktif olmak isteyen çalışanlardan gruplar kurarak, fasilitasyonla destek veriyoruz.

ATÖLYE VE KONUŞMALAR

Farkındalık oluşturan atölyeler, ilham veren konuşmalar, Çeşitlilik Haftası organizasyonlarıyla hizmetinizdeyiz.