Cem Yılmaz’a yapay zeka hakkında ne düşündüğünü sormuşlar. ‘‘Normal zekadan ne fayda gördük ki, yapayından göreceğiz’’ demiş ve eklemiş; ‘‘Telefon akıllıysa ve bizim elimizdeyse, istediğimiz zaman kapatabiliyorsak bizim bundan daha akıllı olmamız lazım. Dolayısıyla yapay zekanın bizimle olumsuz bir mücadeleye gireceğini düşünmüyorum. Ben bir olumsuzluk görmüyorum. Beni bir bilgisayarın döveceğini sanmıyorum. Çünkü joystick bende. Yani telefon akıllıysa ve bu bizim elimizdeyse istediğimiz zaman kapatabiliyorsak bizim bundan daha akıllı olmamız lazım. Ben de kendim için şunu düşünüyordum; Cem Abi seni Ferrari’de gördüm. Eğer ben Ferrari’den daha ilgi çekici ve parlak değilsem, zaten o araca binmemem gerekiyordu.”

Ancak Ferrari’ler ve diğer güç simgeleri öylesine göz alıcıydılar ki, zamanla kumandanın kimde olduğunu unuttuk. Her yıl, dünyanın en etkili kişileri seçiliyor, çoğu güç ve otoritenin simgeleri gibiler. Zenginler, önemli mevkilerdeler ya da milyonlarca insana ulaşabilen bir etki ağına sahipler. Etkiyi kolaylıkla bu önemli insanların tekeline bırakıp, izleyici olmayı seçebiliriz. Ancak içinde yaşadığımız sosyal çağ bizi kendimizi ifade etmeye ve etki oluşturmaya zorluyor. Aksi halde çok istediğimiz bir işi başkasına kaptırabilir, hatta hayatımızı fark edilmeden geçirebiliriz. Risk artık eskisinden daha büyük.

Öte yandan etki yapılandırma süreci doğru yönlendirildiği takdirde içsel gücümüzü keşfetmemize imkan tanıyabilir. Etki oluşturmak insani bir beklentidir. Duyulmak, görülmek, fark edilmek, en çok da onaylanmak isteriz. Fakat görünürde bir şeyler eksik gibidir. Hep daha fazlası gerekir. Gelin görün ki etki uyandıracağını düşündüğümüz dışsal faktörlerin büyük bölümü umduğumuz etkiyi yaratmayacaktır. Etki araçlarının peşinden koşmak yerine, kendimize yatırım yapmak, gerçekte kim olduğumuzu hatırlamak, çok daha kazançlı ve dönüştürücüdür.

Etkileme dendiğinde her ne kadar akla ilk Ferrari gibi lüks yaşamın araçları ve çeşitli güç sembolleri gelse de, cilalı imaj çağı bir yanıyla geride kaldı. Karizma deşifre oldu; artık her birimiz etkileme becerilerimizi ortaya çıkarabiliriz. Siz de kendinizi bu farkındalık yolculuğuna hazır ya da bir safhasında hissediyorsanız, bazı bilgi ve yöntemlerin elinizin altında olmasını istedik. Beyninizin ve duygularınızın emrinize sunduğu iletişim becerileriyle ilgili bilgileri Etkileme Rehberi’nde paylaştık.

Yeni yıla taze bir başlangıç yapmanızı ve hayatınızın kumandasının sizin elinizde olduğunu hiç unutmamanızı diliyoruz.


Etkileme rehberini göndermemizi isterseniz, isim ve iş yerinizi belirterek bize yazmanızı rica ederiz.

[button href=”mailto:akademi@headlinebpr.com” align=”center”] İLETİŞİM[/button]