ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK

Ana Sayfa / ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK


Neden mavi?

Ege’nin maviliklerine karşı yazılan Homeros destanlarında maviden bahsedilmez, çünkü Eski Yunan ve başka pek çok kadim uygarlık bu rengi tanımıyordu. Günümüzde de, bilim insanları kullandıkları dilde mavi bulunmayan kabilelerle araştırmalar yaptı. Kabile üyeleri renk körü değillerdi, yine de birisi onlara gösterene kadar mavi rengin ayırdına varamamışlardı.

Mavinin hikâyesi; bebekliklerinden itibaren pembelerle kodlanan kadınların,
rekabetçi iş dünyasında yaşadığı geçici renk körlüğünü anımsattı bize. Kadınların
neleri görmediklerini ve hayatlarına katmadıklarını merak ettik. Cevapları dilin düşünce ve hayatımıza olan etkisinden yola çıkarak; Mavi Seven Kadınlar Atölyesi’nde paylaştık.

Atölye ve konuşmalarımızla hem toplumsal cinsiyet eşitliği, hem de çeşitlilik yönetimine yönelik farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. McKinsey’in Çeşitlilik Raporu’na göre;

– Kadınlara eşit hak ve fırsatları sunan şirketler %21
– Etnik çeşitliliği de sağlamış şirketler %33

daha başarılı sonuçlar elde ediyor. Çeşitlilik insanlık açısından gelişmişlik seviyesini göstermekle kalmıyor; rekabette öne geçmenizi ve başarılı olmanızı da sağlıyor.

Biz hedeflerinize ulaşmanız ve yaşamınızın tüm renklerle dolu dolu olması için varız. Çeşitlilik çalışmalarımızla ilgili detaylı bilgi için;


 

Hazırladığımız Mavi Seven Kadınlar rehberini göndermemizi isterseniz,
bize isim, soyadınız ve iş yerinizi belirterek, yazabilirsiniz:  akademi@headlinebpr.com