ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK

Ana Sayfa / ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK


Çalışanların saygı ve destek gördüğü, ait olduklarını hissettiği kapsayıcı şirketler için…

Hayatımızın bir döneminde dışlandığımız, ayrımcılığa uğradığımız, olduğumuz gibi kabul edilmediğimiz deneyimler yaşamışızdır. Belki okulda, belki yeni başladığımız bir işte…

Çeşitlilik ve kapsayıcılık çalışmalarımız, herkesi bir potada eriterek birbirine benzeten, benzemeyeni de dışlayan kuruluşlar yerine, ”büyük” düşünenler için. Günümüzde kapsayıcılık başarının da anahtarı. Çünkü çalışan bağlılığını birebir etkiliyor. Çalışanlar, saygı duyulmadığı, görüşlerinin ve kimliğinin önemsenmediği iş yerlerine bağlı da hissetmiyor ve yüksek performans göstermiyor. Haksız olduklarını söyleyemeyiz değil mi? Bunun ne kadar kötü bir duygu olduğunu bizler de biliyoruz.

Çeşitliliğin tüm alanlarına odaklandığımız Renklerin Ritmi, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerinde durduğumuz Mavi Seven Kadınlar ve Men’s Forum atölyeleri ile önyargıları ele alıyoruz. Mavinin hikâyesinden aldığımız ilhamla sözlerimizin, düşüncelerimize ve hayatımıza olan etkisinden yola çıkıyor; daha kapsayıcı yeni bir tasarım gerçekleştiriyoruz. Atölye ve danışmanlık programlarımızla tüm renklerin birlikte ahenk içinde bulunduğu, herkesin sesinin duyulduğu, kapsayıcı bir kültür geliştirmeniz için yanınızdayız.

Çeşitlilik, performansı yükseltiyor. McKinsey’in Çeşitlilik Raporu’na göre;

– Kadınlara eşit hak ve fırsatları sunan şirketler %21
– Etnik çeşitliliği de sağlamış şirketler %33

daha başarılı sonuçlar elde ediyor.


Atölyelerimiz