ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK

ÇEŞİTLİLİK KAZANDIRIYOR

Hayatımızın bir döneminde olduğumuz gibi kabul edilmediğimiz, ayrımcılığa uğradığımız deneyimler yaşamışızdır. Belki okulda, belki yeni başladığımız bir işte… Oysa kapsayıcı bir kültür gelisştirmek çalısşanların motivasyonunu ve performansını yükseltiyor. Çalışanlar, saygı duyulmadığı, görüşlerinin ve kimliğinin önemsenmediği iş yerlerine bağlı hissetmiyor ve potansiyellerini hayata geçiremiyorlar. Haksız olduklarını söyleyemeyiz, değil mi? Bunun ne kadar kötü ve insanı geride bırakan bir deneyim olduğunu bizler de biliyoruz.

Oysa günümüzde, çalışanlar arasında çeşitliliği sağlamak ve kapsayıcı bir kültür geliştirmek, başarılı olmak isteyen şirketler için göz ardı edilemeyecek bir konu. McKinsey’in Çeşitlilik Araştırması’na göre şirket içinde çeşitliliği sağlayan şirketler, sağlamayanlara oranla %33 daha yüksek performans elde ediyor.

Mevcut durumu araştırmanıza, çeşitlilik ve kapsayıcılık stratejisi oluşturmanıza, atölye ve eğitimlerle kapsayıcı bir kültür geliştirmenize destek veriyoruz.

ATÖLYELER